V roce 2018 ke stému výročí  vzniku republiky občané Zehub a Kamenných Mostů vysadili lípu republiky a na kámen umístili pamětní desku. Tato akce proběhla za přispění Obecního úřadu  Žleby, Sboru dobrovolných hasičů Zehuby a Kamenné Mosty a za  pomoci mnoha dalších  spoluobčanů.

Při této  příležitosti byla vydána i brožura – historický přehled Zehub a Kamenných Mostů. Její dotisk z roku  2020 vidíte zde.                                                                                                          ⇒  ⇒  ⇒

V prosinci 2019 byl založen VesSpolek, z.s. A již 5.9.2020  se VesSpolku podařilo zorganizovat první loutkové představení pro děti. Přijelo nezávislé divadlo Studna z Hosína  u Českých Budějovic s Čertovskou pohádkou a se zábavou  na chůdách, které si děti mohly vyzkoušet. Počasí přálo, a tak se prostor před hasičárnou zaplnil malými diváky i s jejich doprovodem, celkem přišlo 25 dětí a 50 dospělých.

V covidovém roce 2021 VesSpolek, z.s. znovu pozval divadlo Studna na již tradiční termín 5.9.2021. Do posledního dne jsme si nebyli jisti, zda vše proběhne podle plánu, nebo se vše zruší kvůli  možné nákaze Covidem 19. Tentokrát byla naplánována interaktivní loutková pohádka pro děti Princ Jaromír. Vše nakonec  dopadlo dobře a  po představení si děti mohly zkusit, jak se jezdí na jednokolce. Dětských diváků bylo 30.

A do třetice divadlo Studna přijelo 3.9.2022  s prvním lahvovým představením v Čechách nazvané Kocour v botách. Děti zcela automaticky zapojily svoji fantazii, zatímco někteří dospělí tuto schopnost již ztratili. Po představení následovala divadelní dílnička, kde si děti  mohly zakoupit a namalovat vlastní masku.

VesSpolek z.s. se letos poprvé zúčastnil akce Ukliďme Česko ve spolupráci s místním Mysliveckým sdružením Žleby o.s. Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky v jeden den. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Letos byl  hlavní jarní úklidový den stanoven na 1.4.2023, kdy se konal již  10. ročník. Jak je vidět na fotodokumentaci, podařilo se v okolí Zehub a Kamenných Mostů nasbírat několik pytlů rozmanitého odpadu. Škarpy lákají nejen k vyhození běžných odpadků, jako jsou plastové lahve nebo pivní plechovky, ale staly se i posledním místem odpočinku domácích zvířat jako koza domácí nebo  králíci.

V sobotu 2.září 2023   VesSpolek  s potěšením uvítal v Zehubech   již počtvrté  loutkoherce divadla Studna, tentokrát s pohádkou  Syndibád.

Celá pohádka se odehrávala na unikátně složeném   bambusovém korábu a využila létající koberec, kouzelnou lampu, džina, tučnou rybu  a samonavigovacího papouška,

aby provedly chudého chlapce Syndibáda  na jeho cestě dobrodružstvím až do šťastného konce. Skvělé a vtipné představení, kdy si loutkoherci z diváků vytvořili spoluherce,  kteří sekundovali jejich legráckám.  Není divu, že  charismatický Syndibád a jeho všehoschopná žena sklidili velký potlesk. Závěrem celého odpoledne si děti, vtipnou formou puzzle, mohly projít podmořský svět.

VesSpolek,z.s.  se i letos zúčastnil akce Ukliďme Česko  zaměřené na úklid nepořádku a černých skládek podél silnic ze Zehub a Kamenných Mostů. Velký jarní úklid připadl letos na sobotu 6.4.2024, kdy bylo velmi teplé a slunečné počasí.

Akce se zúčastnila již tradiční sestava v počtu 8 dobrovolníků. Uklidili jsme také zaneřáděnou autobusovou zastávku v Zehubech.  Kromě jiného vyhozeného odpadu, jako např. gumových  tlakových  hadic,  si někdo dal tu práci a vyhodil za zeď hřbitova na volné prostranství kompletní záchodovou mísu…

Co se asi odehrává v mysli člověka, který v blízkosti posledního odpočinku svých spoluobčanů vyhodí takový odpad?

Děkujeme  Mysliveckému sdružení  Žleby o.s. za odvoz sebraného odpadu.

8_brigádníků